Wanneer ik jullie op kosten jaag doordat ik zelf een bijzonder mooie madeleinevorm koop en jullie zin doe krijgen om die ook aan te schaffen, ben ik wel zo goed om die meermaals te gebruiken om jullie volop te inspireren en er dus voor te zorgen dat die madeleinevorm ook gebruikt wordt. Zo blogde ik al madeleines met Ruby chocolade en citroenmadeleines en daar gooi ik nu nog een derde recept achteraan, een hartig recept deze keer van aperitiefmadeleines: madeleines met foie gras en gedroogde veenbessen. Deze zijn ideaal om direct op tafel te zetten bij het aperitief zodat je gasten… euh je knuffelcontact… direct zijn/haar grootste honger kan stillen, terwijl jij de laatste hand legt aan de andere hapjes.
Uiteraard kan je deze madeleines ook in gewone madeleinevormen bakken, ze zullen er niet minder lekker om zijn. Maar voor wie toch ook voor de bijl gaat voor deze grote vorm, is er goed nieuws. Moest ik hem in het voorjaar nog laten overvliegen uit de States, dan is hij nu gewoon te koop op Amazon én leverbaar in België. Ik leg bewust geen linkje, want ik wil er niet van beschuldigd worden dat ik jullie slecht beïnvloed. ?
Ik ontdekte het recept op de Instagram account van Irina Kitchenstories. Irina is een Frans-Russische recipe creator en kreeg – net als ik – producten van Edouard Artzner. En daarmee maakte ze o.a. deze madeleines met foie gras en gedroogde veenbessen. Weinig origineel van me om die klakkeloos te kopiëren, maar die zagen er sooo damned good én zo eenvoudig uit dat ik ze meteen hoog op mijn To Do-lijst zette. En het feit dat Irina ook mijn favoriete madeleinevorm gebruikte én ik alle ingrediënten in huis had waaronder de #gekregen foie gras d’oie entier faconné à la main, was alleen maar een sein voor me om direct aan de slag te gaan. Ik heb het me niet beklaagd.

Madeleines met foie gras en gedroogde veenbessen
Equipment
- Madeleinevormen
Ingrediënten
- 100 g foie gras d'oie entier (bv. die van Edouard Artzner)
- 100 g bloem
- 2 tl bakpoeder
- 12 cl melk
- 4 eieren
- 2 sjalotjes
- 70 g gedroogde veenbessen
- 20 g boter
- 2 tl fleur de sel
- Zwarte peper
Instructies
- Verwarm de oven voor 180° C. Snipper de sjalot fijn. Laat in een pan de boter smelten. Voeg er de sjalot en de veenbessen aan toe. Bak op een zacht vuurtje gedurende 5 min.
- Meng de bloem en het bakpoeder in een kom. Voeg de melk en de eieren toe. Meng. Kruid met peper en zout. Voeg de inhoud van de pan toe en de fois gras in dobbelsteentjes gesneden.
- Vul elke holte van de madeleinevorm voor 3/4.
- Zet de vorm in de voorverwarmde oven en bak gedurende ca. 15 min.
- Haal de vorm uit de oven, keer om op een rooster en laat de madeleines volledig afkoelen tot kamertemperatuur.
Bron: recept vertaald van de Instagram account van Irina Kitchenstories.
Mag je het meel (bloem) vervangen door amandelmeel?
Dag Willem,
Ik heb geen ervaring met het vervangen van bloem door amandelpoeder. Ik zal je dan ook helaas niet kunnen helpen, vrees ik.
Maar als je gewoon bent om dat te doen, dan zie ik geen reden waarom dat ook hier niet zou mogen/lukken.
Succes!
Moet ik de gist zien als een vervanging voor bakpoeder, omdat het niet hoeft te rijzen?
Dat kan. Ik heb het oorspronkelijke recept in het Frans gevolgd en daar stond: 2 c à c de levure chimique. Oeps, volgens Google Translate is dat bakpoeder. Ik pas het recept aan!
Werkt dus met beide. 😉
Hoi Myriam, een leuk en simpel gerecht. Daar komt nog bij dat ik dol ben op foie gras, dus ik ga het zeker maken. Wat mij verbaast is die 2 theelepels gistkorrels die erbij moeten. Geen bakpoeder toch? Ik geloof dat ik die hoeveelheid voor een heel brood gebruik. En het deeg hoeft verder niet te rijzen?
Groetjes, Lucie
Dag Lucie,
Ik heb het recept inmiddels aangepast: moet inderdaad bakpoeder zijn.
(Ik heb het dus met gist gedaan en die eerst laten oplossen in mijn melk. Foutje! Maar zoals je kan zien, is het toch goedgekomen).
Succes en smakelijk!
Myriam
Beste Myriam,
f
met foie gras, bedoel jij rouwe of al gebakken of gekookte foie gras?
Dag Yolande,
In mijn intro heb ik een link gelegd naar de foie gras die ik gebruikt heb:
https://www.edouard-artzner.com/fr/foie-gras-frais/4-foie-gras-oie-entier-torchon-3018251383107.html
Deze foie gras werd sous-vide gekookt.
Groetjes, succes en smakelijk!
Myriam
Misschien een doodzonde maar zou je ook faux gras kunnen gebruiken?
Dag Sharon,
Dat is geen doodzonde, eerder het tegendeel: een levensreddende operatie voor een gans of eend. Je kan dat zeker doen!
Groetjes,
Myriam
Heb ze ook gemaakt. Verrassend en heerlijk als amuse. Ga ze zeker vaker inzetten.
Dat doet me veel plezier!